Kuidas valida soojavee boilerit? 5 olulist sammu

Ühel hommikul duši alla minnes avastad, et sooja vett võibki ootama jääda. Sinu boiler on lõpetanud töö ning kiiresti vaja uus leida. Kuidas teha õiget valikut, kui ehituspoed on valikust kirjud ning Sa ei ole santehnik, kes igapäevaselt selle valdkonnaga kokku puutub?

Alljärgnevalt toome välja kiirjuhendi, kuidas viie lihtsa kontrollküsimusega valida just kõige sobilikum toode.

1. Elektriboiler või gaasiboiler?

Elektri või gaasiboiler? Elektri või gaasiboiler?

Kõigepealt tee selgeks, kas sooja vett toodab gaasi- või elektriboiler. Paljud meist elavad uutes majades ning ei teagi, kuidas soe vesi nende vannituppa jõuab. Meelde on jäänud, et see on boiler, mis asub “seina taga” või “lae all” aga täpsemalt ei ole teada. Gaasiboiler on klassikaliselt kompaktne väike seadeldis, mille juurde viivad kollase markeeringuga gaasitorud. Lisaks on gaasiboiler alati ühendatud korstna või ventilatsioonitoruga, mille järgi tunned selle ära.
Elektriboiler on välimuselt tavaliselt suuremat veepaaki meenutav seade, mis sageli (kuid mitte alati) on silindri kujuga. Elektriboiler on süsteemi ühendatud külma- ja soojavee toruga ning elektrijuhtmega.

Elektriboiler sobib kõikidesse ruumidesse, gaasiboiler eeldab gaasiühenduse olemasolu. Seega, gaasiboileri asemele võib panna ka elektriboileri, kuid vastupidi mitte.

2. Kui on gaasiboiler, siis milline?

Gaasiboileri valikul on ainsaks oluliseks näitajaks võimsus. Gaasiboiler töötab vee läbijooksu soojendamise põhimõttel, ehk oluline näitaja on maksimaalne vee tarbimine ühel hetkel. Kui Sinu majapidamises on dušš ning nõusid peseb põhiliselt masin, siis sobivad ka väiksemad mudelid, mis suudavad toota kuni 10l sooja vett minutis. Üheks sobilikuks tooteks on näiteks Gaasiboiler Ferroli Zefiro C11.

Gaasiboiler Junkers Gaasiboiler Junkers
Gaasiboileri võimsus Gaasiboileri võimsus

Vanni, mitme duši ja käsitsi nõudepesu korral soovitame valida võimsama mudeli, mis tagab piisava sooja vee olemasolu. Võimsama mudeli puhul ei pea kartma, et see oluliselt rohkem gaasi tarbib, sest kõik uuemad gaasiboilerid oskavad ise reguleerida gaasi kulu sõltuvalt vajadusest ning ilmaasjata energiat ei kuluta. Keskmist- ja suuremat sorti gaasiboileritest soovitame Saksa tootja Junkers gaasiboilereid MiniMaXX.

3. Kui suur ehk mitu liitrit?

Selle küsimuse võiks ümber sõnastada ja küsida pigem, kas on vann või dušš ning kas nõudepesumasin või käsitsi pesu? Duši ja nõudepesumasina puhul peaks kuni 2-liikmelise perekonna vajadusi rahuldama ka 50-liitrine boiler ning puudub vajadus väga suure seadme järgi.

Vanni puhul või suurema pere puhul peaks hakkama valima alates 150 liitrisest mudelist ning kui teie vannituba ehib mõnus 2-inimese mullivann, siis soovitame valida 200- või 300-liitrise boileri.

Võib kasutada ka lihtsat valemit:

IGA PERELIIGE = 50 L ning vann on samuti pereliige ;-)
Seega, 2 liikmeline perekond, kes kasutab ka vanni, peaks valima alates 150 l mudelist (3 X 50 = 150).

Otsid soovitust? Näiteks 50-liitrine Saksamaal toodetud Bosch Tronic 2000T-2 50L on kuni 2-liikmelise perekonna puhul väga kindel valik. Elektriboiler Bosch Tronic 2000T-2 150L võiks sobiga igasse kodusse, kus on vann ning dušš. Suurimad tavakasutuseks pakutavad boilerid on 300-liitrised ning neid saab paigaldada raskuse tõttu ainult põrandale.

4. Horisontaalne või vertikaalne?

Horisontaalne vs vertikaalne Horisontaalne vs vertikaalne

Jälgige oma sisekujundust. Kuigi tehniliselt on vertikaalsed boilerid natuke efektiivsemad, on see vahe siiski üsna väike ning esteetiliselt ilus vannituba, kus boiler on diskreetselt lae paneeli taha paigutatud on rohkem väärt, kui väike elektrikokkuhoid. Vertikaalne, ehk püstine boiler sobib paremini tehnoruumidesse, peidetud kappidesse ja nurgatagustesse. Horisontaalne, ehk “pikkupidi” boilerit saab kinnitada seinale või lakke ning seetõttu on rohkem ruumi vannitoas.

Kui teie vannitoas ruumi napib, või on boiler väga nähtava koha peal, soovitame valida üldse õhukese Velis boileri, mis on kõigest 27 cm paksune ning näeb nii ilus välja, et selle võib paigaldada ka kõige nähtavamasse kohta. Boilerit saab paigaldada mõlemat pidi ning tehnoloogiliselt on see viimane sõna.

Elektriboiler Velis Evo (õhuke) Elektriboiler Velis Evo (õhuke)

5. Kuskohast osta?

Kui torutööd on teil käpas ja teate täpselt, mida vajate, siis sõitke lähimasse ehituspoodi ja võtke üks boiler kaasa. Kui mitte, siis soovitame tellida boileri meie e-poest, sest pakume juurde ka paigaldust ning tänu sellele teil võimalus kogu probleem lahendada mõne hiireklikiga. Valige välja sobiv toode (soovi korral saate küsida ka meie käest abi), lisage toode ostukorvi koos paigaldusega ning meie meister hoolitseb kõige ülejäänu eest. Uut toodet saate kohe kasutama hakata.

Jäta kommentaar
Swedbank. Siin saate maksta internetipangas Siin saate maksta SEB internetipangas
 
Siin saate maksta LHV järelmaksuga  Siin saate maksta krediitkaardiga